Jak przytyć 5 kg w miesiąc?

Niedowaga to problem o zdecydowanie mniejszej skali, aniżeli nadwaga. Jednakże, podobnie jak w przypadku odchudzania, tak i przy budowaniu masy mięśniowej koniecznym jest realizacja diety i planu treningowego.

Jak przytyć 5 kg w miesiąc?

W sieci, szczególnie na forach znajdziemy wiele zapytań w stylu: „Jak przytyć X kg w tydzień/miesiąc?”. Niestety, mamy złą wiadomość dla osób zadających takowe pytania – określenie w czasie przyrostu, czy utraty wagi jest praktycznie niemożliwe, dlatego też możemy przedstawić ogólne porady dotyczące budowanie masy ciała. Nie gwarantujemy jednak, że każda z osób osiągnie rezultaty na takim samym poziomie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Pragniemy zaznaczyć, że zbudowanie 5 kg czystej masy mięśniowej jest z punktu fizyki organizmu mało prawdopodobne. Cyferki na wadze się zmieniają, ale wpływ na nie ma nawodnienie i tkanka tłuszczowa. Warto również pamiętać o tym, że tak wysokie wzrosty w ciągu miesiąca doprowadzają do rozstępów.

Dieta na masę

Nie wystarczy jeść dużo, by zbudować masę mięśniową. Samo zwiększenie obfitości posiłków (nie zważając na jakość) doprowadzi do wzrostu wagi, ale zazwyczaj masa przyjmie postać tkanki tłuszczowej. Jeśli nie zależy nam na jakości, a jedynie cyferkach na wadze – droga jest prosta.

Czy warto wykorzystywać gotowe diety na masę z Internetu? I tak. I nie. Ta lakoniczna wypowiedź wynika z faktu, iż jest to dosyć wygodne rozwiązanie, ale nie gwarantuje nam trafienia w gusta kulinarne. Tworzenie diet dla amatorów tycia i odchudzania jest banalnie proste, dlatego też zalecamy stworzenie jadłospisu w oparciu o indywidualne preferencje kulinarne. Założenia wyglądają następująco:

  • na każdy kilogram wagi dieta powinna posiadać 5,5g węglowodanów, 2g białka, 0,5g tłuszczy
  • stosuj węglowodany złożone, pełnowartościowe białka i zdrowe tłuszcze
  • liczba posiłków nie może być mniejsza niż pięć
  • pomiędzy posiłkami przerwa 2-3 godzinna
  • regularne pory posiłków
  • minimum 3 litry płynów dziennie (najlepiej woda mineralna)

Trening na masę

Aby uzyskać wzrost masy mięśniowej należy stymulować mięśnie ćwiczeniami. Trening na masę różni się od treningów siłowych i odchudzających tym, że podczas treningu wykonujemy inną ilość serii (dla dużych partii 4, dla małych 3) i powtórzeń (dla dużych partii 10-12, dla małych 6-8).

Trening na masę warto oprzeć na ćwiczeniach złożonych, a najlepszym planem na start jest FBW (Full Body Workout).

Leave a comment

Your email address will not be published.


*