Jakie są przyczyny występowania trądziku?

Trądzik to defekt, którego objawami jest stan zapalny skóry, krosty, grudki i zaskórniki. Jego obecność diagnozuje się u ponad połowy nastolatków. Nie bez powodu nazwą zamienną dla terminu „trądzik pospolity” jest „trądzik młodzieńczy”.

Aby móc skutecznie walczyć z trądzikiem musisz poznać jego przyczyny. Czynników kształtujących ten defekt jest co najmniej kilka, co z całą pewnością nie ułatwia leczenia. Dlatego też, tak ważna jest konsultacja z dermatologiem. Specjalista ma zdecydowanie większą wiedzę na ten temat, co pozwala mu trafnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednią formę leczenia.

Przyczyny trądziku pospolitego (młodzieńczego)

Zmiany hormonalne – powodują nadmierną pracę gruczołów łojowych. Wytwarzanego łoju jest na tyle dużo, że zatykane są kanały wyprowadzające. To doprowadza do powstawania zaskórników, a następnie kształtowania stanu zapalnego. Następnie pojawiają się krosty i grudki. Zwykle trądzik wywołany zmianami hormonalnymi pojawia się na twarzy oraz plecach.

Niewłaściwa pielęgnacja cery – trądzik może być również wynikiem niewłaściwie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ponadto, do cery warto dostosować konkretne specyfiki. Niektóre bowiem mogą nadmiernie wysuszać skórę, co również może być uznane za odpowiednie warunki do występowania stanu zapalnego.

Nieodpowiednie odżywianie – to, co jemy ma wpływ na nasz wygląd. Zbyt duża ilość toksycznych substancji w pożywieniu bardzo szybko objawia się poprzez rozmaite defekty skóry, w tym także trądzik. Dieta powinna być zdrowa, pełnowartościowa i wolna od szkodliwych substancji. Co więcej, zaleca się regularne zabiegi oczyszczające organizm od wewnątrz.

Brak aktywności fizycznej – brak ruchu bardzo szybko skutkuje nieodpowiednią kondycją organizmu, która ma wpływ na nasz wygląd. Dowiedziono, że trądzik diagnozuje się znacznie częściej u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Warunki atmosferyczne – trądzik może być również wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Wpływ na jego występowanie mają również różne formy naświetlania (także solarium).

Leave a comment

Your email address will not be published.


*